280-CR5-360-RC
Mfr.Part #
280-CR5-360-RC
Manufacturer
Xicon
Package/Case
Datasheet
280-CR5-360-RC
Description
RES 360 OHM 5% 5W AXIAL
Stock
998
Manufacturer :
Xicon
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
360 Ohms
Size / Dimension :
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%